Pomoc

Wzór haftu/aplikacji jest za duży (lub za mały)

Jeśli spodobał ci się któryś z wzorów, ale rozmiar jest nieodpowiedni, wystarczy, że do nas napiszesz. Możemy przeskalować wzór do wymaganego przez Ciebie wymiaru. Prześlemy wizualizację i po Twojej akceptacji wystawimy go w sklepie.


Czy wykonacie projekt wg mojego pomysłu ? Np. moje logo ? A może da się połączyć kilka wzorów w jeden haft ?

Jeżeli potrzebujesz wykonać wzór haftu wg Twoich potrzeb np. Twoje logo, czy po prostu wzór którego jeszcze nie mamy w sprzedaży, a Ty potrzebujesz go już dziś prosimy o kontakt. Po obejrzeniu przesłanych materiałów określimy koszt wykonania takiego wzoru.


Nie wiem jaki plik jest potrzebny do mojej hafciarki.

Jeżeli jest problem z ustaleniem jaki rodzaj pliku jest potrzebny do Twojej hafciarki komputerowej możesz ściągnąć tutaj plik testowy z wszystkimi dostępnymi w sklepie rodzajami plików. Jeżeli któryś z nich jest widoczny dla Twojej hafciarki znaczy, że każdy zakupiony na naszej stronie wzór haftu lub aplikacji będzie możliwy do odtworzenia na Twojej maszynie.

plik testowy (kliknij tutaj)


Kupiłem/am wzór haftu lub wzór aplikacji i mam plik .zip, co teraz ?

zip to jeden z popularniejszych formatów do archiwizacji plików. By uzyskać dostęp do wzorów należy taki plik rozpakować. Można tego dokonać narzędziami dostępnymi w systemie operacyjnym (np. Windows) lub programami (np. darmowy program 7-zip).


Czym się różni haft od aplikacji ?

Haft to plik, dzięki któremu całość wzoru widocznego na podglądzie otrzymany jest za pomocą haftu. Do jego wykonania potrzebne będą nici w odpowiednich kolorach (lub inne wg uznania)

Aplikacja to plik łączący w sobie haft z tkaninami, które zastępują część wzoru (najczęściej są to większe powierzchnie). Dzięki temu można zaoszczędzić bardzo dużej ilości ściegów, co oszczędza czas, nici i maszynę. Można również zastosować tkaniny wg uznania osiągając przy tym samym wzorze zupełnie inne efekty.


Kupiłem/am aplikację, jak ją wykonać ?

Wykonanie aplikacji podzielone jest na kilka kroków, które należy wykonać po przygotowaniu odpowiednich nici i tkanin. Postępując zgodnie z wytycznymi pokazanymi na hafciarce przejdziemy przez następujące kroki:

1. ścieg obrysowy – maszyna zaznacza nicią miejsce gdzie należy umieścić tkaninę,

2. ścieg przyszywający – po umieszczeniu tkaniny maszyna powtórzy pierwszy ścieg przyszywając tkaninę do podkładu,

3. cięcie – po wykonaniu ściegu przytrzymującego należy zdjąć tamborek i odciąć delikatnie, za pomocą nożyczek, naddatek materiału, który wystaje poza obszyty obrys,

4. ścieg obrębiający – maszyna obrobi brzegi obszytego materiału by lepiej przymocować go do podłoża (ten krok może nie być wykonywany w niektórych wzorach)

5. ścieg satynowy – maszyna wykona ścieg satynowy w wybranych miejscach by uzyskać efekt założony przez wzór (ten krok może nie być wykonywany w niektórych wzorach)

6. pozostałe elementy – w zależności od wzoru w tym momencie może nastąpić powtórzenie kroku pierwszego dla kolejnych kawałków tkaniny lub haft pozostałych elementów np. oczu.


Co to jest ITH (In The Hoop) ?

In The Hoop to tłumacząc dosłownie “w tamborku”. Metoda ta polega na wykonaniu różnych rzeczy: maskotek, ozdób choinkowych, zawieszek,  śliniaczków, portfelików, kosmetyczek itp. za pomocą hafciarki bez użycia (lub z minimalnym udziałem) dodatkowych sprzętów. Wzór hafciarski przygotowany jest w taki sposób by wykonując kolejne kroki otrzymać gotowy produkt końcowy. W niektórych przypadkach może być konieczne zszycie kilku centymetrów (np. otworu do wypychania maskotki), lub obcięcie naddatku materiału (np. ozdoby filcowe). Wszystkie dostępne u nas wzory ITH zawierają instrukcję tekstową “krok po kroku” opisujące cały proces i kolejność wykonywanych czynności. W opisie przedmiotu znajduje się również informacja o minimalnej ilości materiału jaki będzie potrzebny do wykonania danego wzoru.


Haft na minky i pluszu. Jak to zrobić dobrze ?

Minky czy plusz jest materiałem, który jest bardzo miękki i puszysty. To ta puszystość stanowi problem przy haftowaniu “zjadając” część wzoru. Dotyczy to szczególnie drobnych elementów, ale na większych elementach włoski wchodzą między haft psując jego efekt. Aby uniknąć tego problemu zalecamy, przy haftowaniu na tego typu materiałach, stosowanie  hydrofolii. Kładąc ją bezpośrednio na górę materiału i haftując przez nią uzyskamy o wiele bardziej estetyczny efekt.


 

Co to jest FSL ? Jak wykonać koronkę na hafciarce ?

FSL to skrót z angielskiego od Free Standing Lace. Jest to sposób na automatyczne wykonanie koronki przez nasze hafciarki.

Do wykonania naszej koronki będziemy potrzebować hydrofolii lub fizeliny rozpuszczalnej w wodzie. W przypadku hydrofolii zalecamy stosowanie jej grubszej wersji (około 80g) lub innej, specjalnie przeznaczonej do tego typu. Stosowanie cieńszej hydrofolii może powodować ściąganie się wzoru i samoczynne odrywanie koronki z tamborka i w rezultacie nieestetyczny efekt końcowy.

Jeżeli chcemy uzyskać inny kolor koronki należy założyć na bębenek taki sam kolor nici jak na górze, w innym przypadku z jednej strony koronka będzie kolorowa, a z drugiej biała (kolor nici spodniej).

Po wykonaniu naszej koronki wycinamy ją z tamborka i usuwamy nadmiar hydrofolii/fizeliny rozpuszczalnej przez zamoczenie jej w wodzie. Jeżeli chcemy by koronka pozostał sztywna po wysuszeniu zalecamy krótkie zamoczenie, czym dłużej moczymy tym bardziej miękka będzie.

UWAGA !! Hydrofolia/fizelina rozpuszczalna musi być dobrze napięta na tamborku, każdy luz może spowodować nieestetyczny efekt końcowy.


Czy mogę za darmo otrzymać na próbę jakiś wzór haftu lub aplikacji zanim coś kupię ?

Oczywiście. Jeśli nadal masz wątpliwości, a nie chcesz wydawać pieniędzy tylko na testy możesz bezpłatnie skorzystać z naszych testowych wzorów.

HAFT, plik testowy (kliknij tutaj)

APLIKACJA, plik testowy (kliknij tutaj)


Co z licencją na wzory ?

W momencie zakupu otrzymujesz licencję na okres 5 lat od momentu zakupienia danego wzoru haftu lub wzoru aplikacji. Możesz wykorzystać zakupione wzory haftu i wzory aplikacji do produkcji seryjnej bez limitu na wyrobach z wyjątkiem dalszej odsprzedaży wzorów w postaci elektronicznej. Możesz dowolnie modyfikować zakupione wzory haftów i wzory aplikacji włącznie ze zmianą wielkości, kolorów, dodawaniem lub usuwaniem elementów wzoru, ale pamiętaj, nie wolno ci ich odsprzedać ani bezpłatnie udostępniać w postaci elektronicznej. Szczegóły licencji znajdują się w regulaminie.


Haft nie wychodzi tak jak powinien.

Haft to dosyć skomplikowany proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. By wzór wyszedł idealnie musimy zadbać o wszystkie szczegóły:

– nici: górna musi być nicią do haftu (nie każda się do tego nadaje), a nić spodnia musi być nicią specjalnie do tego przeznaczoną (nici do bębenków można kupić na dużej szpuli lub już nawinięte na pojedynczy bębenek)

– igła: musi być dopasowana do wzoru i do materiału, na którym chcemy haftować (czym drobniejsze elementy tym cieńsza igła, czym grubszy materiał tym grubsza igła)

– stabilizator: musi być dopasowany do stosowanego materiału (są różne rodzaje stabilizatorów na rynku: fizelina do wycinania, fizelina wydzieralna, fizelina termoprzylepna, fizelina samoprzylepna, fizelina rozpuszczalna, hydrofolia, kleje tymczasowe),

– naprężenie na tamborku: usztywnienie i materiał musi być odpowiednio naprężony na tamborku (ale bez przesadnego naciągania materiału)

– naprężenie nici górnej i dolnej: w zależności od nici i materiału, na którym będziemy haftować należy dopasować naprężenie nici w bębenku i naprężenie nici górnej.

Jeżeli mimo prawidłowych ustawień wzór nadal nie wychodzi tak jak powinien prosimy o kontakt. Postaramy się pomóc.


Podczas haftowania wychodzi mi nitka spodnia lub pojawiają się na wzorze pętelki nitki górnej

Zanim zaczniemy manipulować w ustawieniach hafciarki zawsze warto zacząć od wyciągnięcia z maszyny nitek (górnej i dolnej). Następnie usuń wszelkie zabrudzenia i kłaczki, które znajdują się na mechanizmie hafciarki (zerknij do instrukcji obsługi jak to zrobić). Sprawdź czy igła nie jest skrzywiona lub nie jest już tępa (możesz ją zmienić na nową by sprawdzić czy to nie była jej wina). Teraz ponownie nawlecz nitkę górną i nić w bębenku, zwracając uwagę by droga nitek była zgodna z tą podaną w instrukcji obsługi twojej maszyny, nie możesz pominąć żadnego kroku. Jeżeli to nie pomaga możliwe, że trzeba zmienić ustawienia naprężenia nitek. Jeżeli podczas haftowania wychodzi nić spodnia oznacza to, że albo zbyt mocno jest naprężona nić górna albo zbyt słabo nić dolna. Sprawdź instrukcję obsługi swojej hafciarki by dowiedzieć się w jaki sposób zmienić te ustawienia.


Podczas haftowania/wykonywania aplikacji marszczy się materiał (lub zmarszczył się po zdjęciu gotowego haftu/aplikacji z tamborka).

Może to być spowodowane zbyt słabym lub niewłaściwym stabilizatorem (materiał został ponaciągany przez hafciarkę podczas wykonywania wzoru). Spróbuj dołożyć drugą warstwę stabilizatora lub zmienić ją na inną.

Możliwe, że materiał został zbyt mocno naciągnięty na tamborku. Dzieje się tak szczególnie przy bardzo elastycznych materiałach – naciągnięty zbyt mocno wraca do swojego stanu po zdjęciu z tamborka niszcząc tak pięknie wyglądający jeszcze przed chwilą haft.

Materiał był zbyt śliski i poruszał się na tamborku. Następnym razem spróbuj zastosować klej tymczasowy.

Kolejnym błędem może być niewłaściwe usuwanie podkładu (np. fizeliny wydzieralnej). Jeśli zrobisz to zbyt brutalnie/na siłę możesz ponaciągać materiał wokół wzoru. Musisz robić to delikatnie.


Jak wykonać haft lub aplikację na ręczniku

Ręcznik ma bardzo dużo nitek, które podchodzą pod haftowany wzór w niekontrolowany sposób niszcząc końcowy efekt. By uniknąć tego efektu polecamy położyć hydrofolię na górną stronę ręcznika (tam gdzie będzie prawa/widoczna strona wzoru). Hydrofolia przytrzyma niesforne nitki i ułatwi prawidłowe wykonanie wzoru.